OŚWIADCZENIE


Zawody z cyklu „COLMIC CHALLENGE 2009” zostają odwołane!  Głównym powodem jest coraz większa deficytowość imprezy.
Colmic Challenge powstał w roku 2005 jako pierwszy wielki cykl komercyjnych zawodów spławikowych w Polsce. Jego ideą było stworzenie ogólnopolskich eliminacji opartych na współpracy ze sklepami wędkarskimi w każdym regionie kraju, oraz finału, w którym najlepsi zawodnicy z Polski mieliby szansę zmierzyć się z zawodnikami z zagranicy. Colmic Challenge gościł gwiazdy światowego formatu, jak: Jacopo Falsini (mistrz świata 2000 i Europy 2001), Josef Konopasek (wicemistrz Europy 2008), Normunds Grabovskis (wicemistrz świata 2007), Christophe Ravat (dwukrotny mistrz Francji), Andrea Fini (kadra Włoch), a także znakomite drużyny: reprezentacje Niemiec, Holandii oraz trzykrotnego klubowego mistrza świata drużynę Sensas Draveil Francja.
Firma Renifer przez kilka lat traktowała imprezę jako formę promocji wędkarstwa wyczynowego w Polsce, a także marki Colmic. Zamiast inwestować w reklamę w mediach inwestowała w zawody, chcąc stworzyć jak najatrakcyjniejszą formę rywalizacji dla spławikowców z całego kraju. Każdego roku w imprezach Challenge uczestniczyło nawet do 600 zawodników, co jest do tej pory ewenementem na skalę środkowoeuropejską. Gwałtownie spadająca frekwencja w roku 2009 przyczyniła się do poniesionych strat przez firmę Renifer (wiele większych niż spodziewane) z tytułu organizacji zawodów. Przyczyniło się do tego z pewnością powstanie kilku innych imprez na podobnych zasadach, niemal „żywcem” skopiowanych z regulaminu naszego Challenge. Niestety prawo autorskie w Polsce nie chroni reguł organizacji zawodów i nic nie mogliśmy poradzić na rodzące się jak grzyby po deszczu kopie Challenge. Doprowadziło to do coraz niższej frekwencji, a co za tym idzie do decyzji o zamknięciu naszej imprezy. Colmic Challenge nigdy nie był traktowany jako źródło dochodu firmy Renifer, gdyż nigdy nim nie był. Każdego roku firma dokładała do imprezy. Przypomnijmy, że pula nagród w darmowych zawodach finałowych wynosiła od 40 do 55 tysięcy złotych. W czasach jakie nastały dla naszych zawodów koszty ich organizacji zaczęły być coraz większe i postanowiliśmy powiedzieć sobie STOP!
Chciałbym podziękować wszystkim sklepom, które w ciągu tych 5 lat były zaangażowane w organizację Colmic Challenge, bo bez sklepów organizacja tak wielkiej imprezy byłaby chyba niemożliwa. Dziękuję Zarządowi Okręgu Wrocław oraz jego sędziom, za pomoc przy organizacji wszystkich finałów tej imprezy. Dziękuję także wszystkim zawodnikom, którzy uczestniczyli w naszych zawodach i byli z nami.
Chcę na koniec przeprosić tych zawodników, którzy uczestniczyli w edycji Colmic Challenge 2009 z nadziejami na awans do finału. Przepraszam za rozczarowanie jakie przeżywacie poprzez decyzję o zakończeniu naszej imprezy. Zdaje sobie sprawę z krytyki jaka teraz nas dotknie, ale z tego kilkuletniego doświadczenia pozostaje nam jedna satysfakcja: byliśmy prekursorem wielkich komercyjnych rozgrywek w Polsce i napędziliśmy całą tą „machinę” zawodów prowadzonych także przez inne firmy wędkarskie, dla DOBRA WAS i POLSKIEGO SPORTU WĘDKARSKIEGO. Przypominacie sobie jak było nim powstał Challenge? Żałujemy, że nie możemy być dalej z Wami, no ale cóż… takie jest życie.

Z poważaniem
Rafał Bielewicz (Colmic-Renifer)


PS. Zakończenie zawodów cyklu COLMIC CHALLENGE nie jest upadkiem marki COLMIC w Polsce. Marka ta istniała i będzie istnieć, a firma Renifer dołoży jeszcze większych starań do dostępności sprzętu oraz jego szybkiego serwisu.